Ronila hooldus- ja parandustööd

 

 

Laste toitlustamine

 

Euroopa vabatahtliku tegevuse aasta ning Haridus- ja Teadusministeeriumi riikliku programmi "Eesti ühiskonna väärtusarendus 2009-1013" raames korraldab MTÜ Lasteaed Sipsiku Arendus 

koostöös lasteaia ning MTÜ MOKK; MTÜ Mondo ja  MTÜ Tagurpidi Lavka'ga 2011 aasta kevdel/sügisel projekti "Sallivus ja õiglus toiduaual". Projekti finantseerivad SA Avatud Eesti Fond ning TÜ Eetikakeskus

Projekti käigus tutvuvad lasteaia lapsed Eesti taluga (MTÜ Tagurpidi lavka) ning lastele näidatakse ja lastel lastakse osaleda nii külvi kui ka vilja korjamise protsessis. Nähtut ja kogetut arutatakse õpetajate juhendamisel. Lasteaia territooriumil asuvas õuesõppeklassis istutatakse ise maitsetaimed, porgandid ja maasikad istutuskastidesse. Laps saab kogeda, kuidas köögivili ja maitsetaim või maasikas kasvab, ning ka seda, et protsess nõuab tööd ja vaeva aga on ka seda väärt.

Lastele räägitakse õiglase kaubanduse ja toidu päritolumaadest (MTÜ Mondo). Loengu ja demonstratsiooni käigus arendatakse käsitletakse teemasid nagu õiglane – mahe – tervislik – toidu päritolumaa. Eesmärk on arendada mõtet, et kõik, mis on odav ei pruugi olla parim ning et toit on enamasti kõige toitainerikkam ja puhtam kui on valminud lähedal ning isekasvatatud. Lapsed õppivad, kust tulevad toiduained, mis Eestis ei kasva. Samuti, kuidas elavad nende tootjad ning kuidas meie oma tarbimisvalikutega mõjutame inimeste elu teisel pool maakera.

 

Eraldi tutvustatakse lastele toidu päritolu “toidu päritolupäevadel”, kus lõunastel toidukordadel pakutakse nt. Vene, Itaalia ja Soome köögi roogi. Toidukorra pearoaks on midagi sellist, millega laps on harjunud, kuid mis on pärit Vene, Itaalia või Soome köögist. Vene köögi päeval saab näiteks seljankat või pelmeene ning Itaalia köögi päeval saab näiteks pizzat, pikka saia või pastat.Lapsevanemate jaoks moodustatakse rühmades nn toidupäevik, kuhu lapsed saavad iga päev märkida, mis toiduaine neile igal konkreetsel päeval kõige rohkem maitses ning miks see maitses, et seda saaks kodus ka arutada. Õpetajaga koostöös valmistavad lapsed enne „toidu päritolu päevi“ nende riikide riigilipud, vaadatakse kaardi pealt riigi asukoht ning kuulatakse vastava riigi keeles mõnda lastelaulu või muud muusikat. Arutatakse erinevate rahvuste kommete ja tavade üle. Lastevanematel on soovitus neil päevadel ka last riietada vastavalt selle riigi lipuvärvidesse või selle riigi rahvustavade kohaselt. Lapsed saaksid jagada oma kogemusi, et, kes on vastavas riigis käinud ja mida seal näinud ning ka seda, et mis moodi nende kodus vastavat rooga valmistatakse.


Õuesõppeklass

2011. aasta suurimaks projektiks kujunes õuesõppeklasside korrastamine pärast talvist lumekahju. Juba 2010. aastal alustasime ühiselt vana katusealuse korrastamist lastele sobivaks õppeklassiks. Talgutööna muutusid katusealused rõõmsavärviliseks ning paigaldati olulisi õppevahendid nagu tahvlid ja suur Eesti looduse kaart.

2011. aasta lasteaia suvepuhkuse ajal teostas OÜ Haljastusgrupp MTÜ tellimusel uue katuse projekteerimise ja paigaldamise, kuna aastakümneid vana katus ei pidanud talvel lume raskusele vastu. Vahetati kahe sektsiooni katused (ca 100m2). Täname siinkohal veelkord toetuse eest kõiki üleskutsele reageerinud lapsevanemaid. Tänaseks on ühes katusealuses, nn etnoklassis, paigaldatud lisaks terassilauad, mis muudavad katusealuse lastele veel hubasemaks. Kokku on MTÜ õuesõppeklassidesse heade toetajate abil investeerinud ligi 5 000 eurot.

 

Lugemiskoolitus

Septembris 2010 korraldas Sipsiku Arenduse MTÜ lasteaias vanematele ja õpetajatele suunatud koolituse "Kuidas tõsta lapse lugemishuvi". Koolituse viis läbi Eesti Lugemisühingu juhatuse esinaine pr Maili Vesiko- Liinev. 


Judo

Sipsiku Arenduse MTÜ rentis alates septembrist 2010 aasta sügishooajaks lasteaiale judo tatamid, mida saab kasutada judoringide läbiviimiseks. Registreerimine judotrennidesse osutus nii suureks, et algselt plaanitud kahele trennikorrale nädalas oli vaja organiseerida lisatrenne. Trenne viib lasteaia ruumides läbi Tony Judokool.